Politechnika Koszalińska

Wydział Mechaniczny

 

 

 

Laboratorium Podstaw

Zastosowań Komputerów

 

 

 

 

Sieci  komputerowe

 

 

 

                            

 

                                                                                                                                             Sempruch Radosław
IZK  semestr III
Koszalin, 2009

 

Spis treści

1.    Sieć szkieletowa w Polsce. 3

1.1.      Opis. 3

1.2.      Schemat 3

1.3.      Cel 4

2.    Sieć MAN.. 4

2.1.      Opis. 4

2.2.      Schemat 5

3.    Sieć lokalna. 6

3.1.      Opis. 6

3.2.      Schemat sieci LAN.. 6

Bibliografia. 7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.     Sieć szkieletowa w Polsce

1.1.           Opis

Sieć PIONIER to ogólnopolska szerokopasmowa sieć optyczna stanowiąca bazę dla badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze informatyki i telekomunikacji, nauk obliczeniowych (gridy, itp.), aplikacji oraz usług dla społeczeństwa informacyjnego. Wybudowana w całości ze środków KBN, w chwili obecnej łączy 21 ośrodków Miejskich Sieci Akademickich i 5 Centrów Komputerów Dużej Mocy za pomocą własnych łączy światłowodowych. PIONIER jest pierwszą w Europie krajową siecią akademicką wykorzystującą własne światłowody z technologią DWDM i transmisją 10GE.

1.2.           Schemat

 

 

  1. Infrastruktura

 

pion_infrastruktura_25_06_2009_g.jpg

Rys. Aktualnie użytkowana infrastruktura


  1. Sieć logiczna

pion_infrastruktura_logiczna_2009_g.jpg

 

 

1.3.           Cel

 

Głównym celem sieci PIONIER jest obsługa całego polskiego środowiska akademickiego i naukowego oraz wspomaganie realizowanych przez to środowisko projektów badawczych i edukacyjnych. Konsorcjum PIONIER określa kierunki rozbudowy, politykę użytkowania sieci PIONIER, zasady jej eksploatacji, zarządzania i współpracy z innymi instytucjami krajowymi i zagranicznymi.

 

 

2.     Sieć MAN

2.1.           Opis

 

Miejska Sieć Komputerowa KosMAN obejmuje swoim zasięgiem dużą część Koszalina, łącząc ze sobą sieci lokalne, w których pracuje kilka tysięcy komputerów osobistych, stacji roboczych i serwerów. Celem sieci jest świadczenie zaawansowanych usług teleinformatycznych dla Politechniki Koszalińskiej oraz innych placówek oświatowych, urzędów państwowych i klientów komercyjnych na terenie miasta.

Sieć funkcjonuje w oparciu o własne i dzierżawione kable światłowodowe oraz miedziane, stanowiące medium transmisyjne dla technologii GigabitEthernet, FastEthernet, xDSL i in. Topologia ringu oraz łącza backupowe gwarantują wysoki poziom niezawodności. KosMAN jest członkiem Konsorcjum PIONIER Akademickich Sieci Komputerowych i Centrów Komputerów Dużej Mocy, zrzeszającym największe krajowe sieci akademickie i naukowe.

Nadzór nad siecią miejską sprawuje Ośrodek Administracji KosMAN funkcjonujący w ramach Centrum Informatycznego Wydziału Elektroniki i Informatyki przy ulicy Partyzantów. Zadaniem OA jest obsługa użytkowników w zakresie dostępu do krajowej i światowej sieci informatycznej, serwisów informacyjnych i baz danych oraz udostępnianie poprzez sieć mocy obliczeniowych serwerów wraz z oprogramowaniem użytkowym.

Obecnie MSK KosMAN w oparciu o posiadaną infrastrukturę prowadzi szeroką działalność, oferując swoim klientom usługi takie jak: dzierżawa łącz internetowych, kanałów punkt-punkt z gwarancją jakości usług (QoS), kolokacja serwerów, prowadzenie kont na serwerach i in.

 

2.2.           Schemat

800x535-kosman.png

 

Rys. Koszalińska sieć komputerowa KosMAN

 

 

3.     Sieć lokalna

3.1.     Opis

 

Sieć lokalna (ang. Local Area Network stąd używany także w języku polskim skrótowiec LAN) (wewnętrzna sieć) – najmniej rozległa postać sieci komputerowej, większa jednak od sieci osobistej PAN (ang. Personal Area Network), zazwyczaj ogranicza się do jednego budynku (biura) lub kilku pobliskich budynków (np. bloków na osiedlu).

Techniki stosowane w sieciach lokalnych można podzielić na rozwiązanie oparte na przewodach (kable miedziane, światłowody) lub komunikacji radiowej (bezprzewodowe). W sieciach lokalnych przewodowych najczęściej używaną techniką jest Ethernet (za pośrednictwem kart sieciowych i przełączników, ang. switch, dawniej koncentratorów, ang. hub). Czasem są to takie urządzenia, jak np. port szeregowy, port równoległy czy port podczerwieni. W sieciach lokalnych bezprzewodowych najczęściej używaną techniką jest Wi-Fi, określony standardami IEEE 802.11. Sieci lokalne podłączone są często do Internetu wspólnym łączem, takim jak DSL, ADSL lub coraz częściej modemem kablowym od dostawcy telewizji kablowej lub dedykowanym łączem symetrycznym.

Sieci lokalne mogą być budowane w oparciu o różne topologie, takie jak gwiazda (najczęściej stosowana), magistrala, pierścień, drzewo czy siatka.

 

3.2.     Schemat sieci LAN

 

 

 

 

 

Bibliografia :

 

http://www.pionier.net.pl/online/projects.php?id=69

http://www.pionier.net.pl/images/pion_infrastruktura_25_06_2009_g.jpg

http://www.pionier.net.pl/images/pion_infrastruktura_logiczna_2009_g.jpg

http://www.man.koszalin.pl/index.php?ak=o_nas

http://www.man.koszalin.pl/index.php?ak=schemat

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sie%C4%87_lokalna

http://www.wisp.pl/galerie/s/switch-edimax-es-3124rl_1577.jpg

http://www.zgapa.pl/zgapedia/data_pictures/_uploads_wiki/s/Schema_di_una_LAN.png